ریزگردها از کجا می آیند ؟

ایشان در فرازهایی از مقاله خویش به مواردی اشاره کرده بود که ضمن قراردادن آن در داخل کروشه جوابی درخور اطلاعات مختصربنده ارائه میشود :

-         {منشاء ریزگردها دور نیست ، منشاء آنها را باید در شوره زارهای تالاب های استان خوزستان و جنوب عراق جست .} ورود جریان های سطحی رودخانه و مسیلها و خشکرودها و رسوبگذاری مواد معلق آنها در حوضه های رسوبی اعم از اقیانوسها ، دریاها ، دریاچه ها ، هورها ، مردابها و تالابها موجب تشکیل لایه هایی از لجن میگردد که بمرور ایام زمین شناسی سخت و متراکم شده و در صورت وقوع چین خوردگی بصورت لایه های سنگی رخنمون پیدا می کنند . در صورتی که قبل از سخت و متراکم شدن در اثر قطع جریان های ورودی ، خشک شدن و یا عقب نشینی دریا این لایه های لجنی از زیر آب خارج شوند ، بمرور در اثر تابش آفتاب آب خود را از دست داده و بعلت عدم تراکم استعداد بالایی برای جابجایی و انتشار بصورت ریزگرد پیدا می کنند . عقب نشینی دریای خلیج فارس ، قطع جریان های سطحی دجله و فرات ناشی از اجرای طرح عظیم گاپ در ترکیه که بخش عمده ای از جریانات آن دو رودخانه را مسدود نمود و سد سازی در کشور عراق و ایران از جمله علل گوناگون انسداد جریان به سمت حوضه های بسته و رسوبی گردید . نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد ، علت حرص و اصرار سدسازان به سدسازی است ، آیا از سوی مسئولان ساماندهی خورد و خوراک و نیاز مصرف کنندگان هیچ تقاضایی مطرح نشده و سدسازان فقط از سر تفنن و حرص و آز و رفع بیکاری و ارضای حس خودخواهی و جاه طلبی خودشان به سدسازی پرداخته اند ؟ و یا در پاسخ به تقاضاهای گسترده برای ایجاد پیامدهای مثبت مادی و معنوی این اقدام بوده است که به کار پر زحمت و سخت سدسازی روی آورده اند ؟ استاد گرامی آیا جنابعالی از وجود محصول کار سدسازان بر روی میز روزانه وعده های غذایی و میزکار خود غافلید ؟ آب ، برق ، نان ، برنج شالزارهای شمال و جنوب و هزاران محصول کشاورزی و صنعتی حاصل تلاش شبانه روزی سدسازان است ، وگرنه با این خیل روز افزون جمعیت ، امکان سیر کردن شکم آنان و پاسخگویی به نیازهای روزافزون غذایی و صنعتی و رفاهی شان با روش های سنتی زراعت و آبیاری وجود ندارد .

-         {وزارت نیرو حاضر نیست هیچ سدی را به روی دشت ها و دریاچه ها باز کند .} آب تمامی سدهای کشور پس از گذر از نیروگاه و تولید نیروی برق وارد دشت های پایین دست شده و بین حقابه بران تعریف شده سد توزیع و به مصرف آبیاری اراضی پایین دست می رسد . اصولاً بجز این مگر وزارت نیرو نیاز دیگری دارد ؟ و آب را برای مصرف دیگری نگهداری میکند؟

-         {حتی تلاش ها در ارومیه هم نتیجه بخش نبوده است و وزارت نیرو بعد از سالها کمی آب به این حوزه داده است } تا آنجا که بنده اطلاع دارم وزارت نیرو درصدد راهگشایی و اجرای طرح های جایگزین برای احیای دریاچه ارومیه است و امیدوارم در این رابطه  توفیقاتی به دست آورد .

-         {مشکل اینجاست که آب ها پشت سدها جمع شده و برای آنها راه مصرف تراشیده شده است ، حالا اگر وزارت نیرو بخواهد آب را به روی دشت ها ، تالابها و رودخانه ها باز کند باید پاسخگو باشد } چنانچه در پایین دست هریک از سدها حقابه برانی از قبل تعریف شده باشند که آب ذخیره شده بین آنان توزیع میشود و در غیر اینصورت اراضی جدیدی شناسایی شده و به افراد کشاور واگذار و برای اراضی در دست توسعه حقابه جدید تعریف می شود و طبیعی است که از آب ذخیره شده باید بیشترین بهره برداری صورت گیرد .

-         {اگر سدها شکسته شود دیگر سدسازان توجیهی برای ساخت شد جدید ندارند و همین مسئله هم باعث شده که آنان در مقابل رهاسازی آب پشت سدها به روی دشتها ، مقاومت کنند .} پس از خواندن این جمله از مقاله آقای دکتر آخانی احساس کردم که ما متخصصین سدسازی از جمله لشکریان یزید و شمر هستیم که آب را بروی اهل بیت رسول الله (علیه السلام ) و هموطنان مسلمان خودبسته ایم !!!!!!!!!!!!  در حالیکه سدسازان نیز مانند بسیاری از مردم این کشور جزو اقشار زحمتکشی هستند که در زیر باد و باران و گرما و سرما و مواجهه با انواع مخاطرات  در بیابانها به امر مقدس جمع آوری آبهای دائمی و غیردائمی و سیلابی و تامین امنیت آبی مملکت می پردازند ، سدسازان را لطفا با سفته بازان و محتکران و غیره در یک صنف قرار ندهید که صرفا برای پاسخگویی به نیازهای غریزی و مادی خود سد میسازند هم ارز قرار ندهید . برادر عزیزم اگر میخواهید به 78 میلیون نفر و بیشتر غذا و برق بدهید باید قدر آنان را بدانید و زحمتشان را ارج نهید .

-         {مساله آبهای مرزی هم یکی دیگر از علل ریزگردها است که با سعی در نگهداری آب در داخل کشورها موجب خشکی هامون و تالابهای هورالعظیم و خیزش ریزگردها میشود .} فرمایشات جناب استاد که قویاً مورد تایید است ولیلطفا نگاهی به سرانه بارش و سرانه آبی کشور بیندازید که بطور روزمره کم و کمتر میشود ، استحضار دارید زمانی که جمعیت کشور 20 میلیون نفر بود سرانه آبی مردم ما 7500 مترمکعب و هم اکنون به میزان کمتر از 2000 مترمکعب تقلیل یافته است . بعلاوه بخشی از سرانه آبی کشور از مرزها خارج میشود و منافع ملی ایجاب میکند که از منابع ملی حفاظت بعمل آید و نباید راضی باشیم در شرایطی که ملت ایران شدیداً به آب نیازمندند اجازه دهیم بخش عمده ای از سرانه آبی از مرزهای کشور خارج شود .

-         {خشک شدن دشت خوزستان نتیجه سدسازیهای بسیار زیاد در کشور است} یکی از بزرگترین توجیهات احداث پروژه های سدسازی ، گسترش کشاورزی و سبزه زارها و جلوگیری از توسعه بیابانها و خشکی دشتها است و بسیار عجیب است که می فرمایید دشت خوزستان با سدسازی خشک شده است .

-         {علاوه بر هورالعظیم یکی از دلایل ریزگردها خشک شدن تالاب شادگان است ، لااقل آب سدها را به روی تالاب شادگان باز کنیم .}گشایش آب یک سد به روی یک دشت و یک تالاب یک امر فنی است که در ید و توان تخصصی بخش مربوطه است ، نکته مهمتر این است که هرگونه دستکاری در طبیعت پیامدهای ناشناخته ای را بدنبال دارد که برهمدیگر نیز کنش و واکنش داشته و موجب هم افزایی بخصوص پیامدهای منفی میشود، ولی مگر میشود بر روی کره زمین زیست و زاد ولد کنیم ولی برای تسهیل زندگی همنوعان مان در طبیعت دخل و تصرف نکنیم ؟ به باور من بخش عمده ای از ریزگردها از حاشیه میز ها و از سر سفره های غذایی ما اسراف کاران برمی خیزد و چشم انسانها را کور و ریه آنان را آلوده می کند . ما که بدون توجه به عبارت شریفه " کلو واشربو و لاتسرفو " در مصرف هرچیز از کاغذ و چوب و آهن و مواد غذایی و سبزی و میوه و برق و غیره اسراف می کنیم ، اسراف در هر بخش موجب نیاز به آب بیشتر و سد بیشتر و بیابان زائی بیشتر و ریزگردهای بیشتر خواهد بود .

25/11/93

 

/ 0 نظر / 45 بازدید