جلوه ای از همبستگی

قبلا برنامه همایش توسعه پایدار کمیجان با حضور نخبگان را باطلاع عزیزان و علاقمندان به کمیجان و توسعه شهرستان رسانده بودم و در این بخش در نظر دارم گوشه ای از یک همایش باشکوه را به محضر عزیزان علاقمند ارائه دهم .

روز جمعه 19 مرداد بنا بدعوت قبلی برای شرکت در همایش فوق الذکر به کمیجان رفتم . پس از دیدار با والدین و صرف صبحانه در منزل پدرم  ساعت 8 صبح به سمت محل همایش براه افتادم و قدم زنان خود را به سالن رساندم .

وقتی که قدم در حیاط بزرگ سالن اجتماعات آموزش و پرورش شهرستان کمیجان گذاشتم با گروه زیادی از همشهریان و دوستان مواجه شدم که عده زیادی از آنان را هرگز ندیده بودم و برخی را نیز که دیده بودم بنام نمی شناختم .

به آرامی بسوی تعدادی از دوستان و همکلاسی های قدیمی دوران مدرسه رفتم و پس از دیدار با آنان و احوالپرسی به سمت میز پذیرش میهمانان هدایت شدم .

در یک میز یکی از دوستان لیست اسامی حاضرین را تهیه میکرد و سپس کارت حضور در همایش را که قبلا تهیه شده بود به مهمان تحویل میدادند .

در گوشه ای دیگر در زیر یک سایبان تعداد زیادی میز و صندلی چیده شده بود تا آندسته از مهمانان که هنوز صبحانه نخورده بودند صبحانه صرف نمایند .

پس از گرفتن کارت به سمت سالن هدایت شدیم که در بدو ورود به هر یک از واردین یک بسته اطلاعاتی تحویل می شد ، با تسلیم پوشه حاوی اطلاعاتی در زمینه همایش شامل برنامه همایش ، دسته بندی و ترکیب کمیسیونها و نحوه جریان همایش ، سخنرانان و کادر پانل مدیریتی و لیست مقالات و ارائه دهندگان مقاله و برنامه های آن بود .

علاوه بر آن یک جلد کتاب خاطرات یکی از رزمندگان و جانبازان میلاجرد بنام نورعلی غریبی نیز در بسته تحویلی قرار داشت که یکی از بهترین هدایای این همایش بود و من هم اکنون در حال خواندن خاطرات این جانباز عزیز اسلام هستم .

پس از استقرار در سالن و قرائت کلام الله مجید از سوی قاری نوجوانی که به مجلس فضای روحانی و ملکوتی بخشید و شنیدن سرود جمهوری اسلامی و سخنان آغازین آقای مسافر فرماندار شهرستان کمیجان وقتی که به پشت سرم و صندلیهای سالن نگاه کردم دیدم که تمامی صندلیها توسط حاضرین که کمی دیرتر رسیده بودند پر شده و سالن مملو از جمعیت علاقمند گردیده است .

نکته ای که حائیز اهمیت است اینکه بنا به اطلاع هیچگونه دعوتی از اهالی کمیجان و اطراف نشده بود و این جلسه صرفا برای حضور نخبگان شهرستان که در سایر شهر ها و استانها ساکن هستند ترتیب داده شده بود و آن سالن بزرگ که ظرفیتی بیش از 400 نفر داشت توسط این عزیزان پر شده بود .

برنامه همایش به این صورت بود که قرار بود در بخش اول آن تعدادی از مسئولین عمرانی و فرهنگی سخنرانی نمایند و سپس یک برنامه کوتاه پذیرائی میانروزی و بعد از آن تعدادی از افراد مقاله های خود را ارائه می نمودند که در حضور پانل فنی انجام میشد .

پس از خاتمه برنامه صبح که تا ساعت 13 بطول انجامید گروهی از حاضران برای شرکت در نمازجمعه کمیجان به جمع نماز گذاران پیوستند و گروهی دیگر نیز با استفاده از خودروهای جمعی بسوی مدرسه قمر بنی هاشم که برای پذیرائی و ناهار آماده شده بود روان شدند .

پس از صرف ناهار که در محیطی صمیمانه و گرم در کمال سادگی انجام شد ، گروههای مختلف نخبگان در قالب کمیسیونهای متعددی  در مکان های مختلف شروع به بررسی مسایل مختلف شهرستان کمیجان و نواحی تابعه نمودند .

بنده که عضو کمیسیون امور زیربنایی و عمرانی بودم شاهد حضور فعالانه بیش از 25 تن از متخصصین و نخبگان همشهرستانی بعنوان سایر اعضای کمیسیون مذکوربودم که با چنان علم و اطلاعی از ضروریات عمرانی منطقه سخن میگفتند که باید به تک تک آنان آفرین گفت .

هر یک از کمیسیونها پس از جمع بندی نقطه نظرات خود پس از دو تا سه ساعت بحث و بررسی ، تصمیمات کمیسیون را جهت ارائه به جلسه اصلی دسته بندی کردند .

پس از ساعت 5/5 بعد از ظهر مجددا جلسه اصلی همایش در همان محل قبلی برای استماع گزارش مخبرین کمیسیونها منعقد گردید که البته در این مرحله تعداد حاضرین به کمتر از نصف تقلیل پیدا کرده بود چون تمامی نخبگان و حاضرین عضو کمیسیونهای مربوطه نبودند و در فاصله تشکیل جلسات کمیسیون محل همایش را ترک کرده بودند .

(در همینجا یاد آور میشوم که بایستی برگزارکنندگان همایش برای بقیه مدعوین در ساعات تشکیل کمیسیونها برنامه گردشی چیزی ترتیب میدادند تا از افتراق و پراکندگی آنان جلوگیری میشد ، این نکته را از آنجهت یادآور شدم تا عزیزان برگزارکننده برای دومین همایش برنامه بازدید از یکی از مناطق دیدنی و گردشگری نزدیک را تریب دهند .)

پس ازساعت 5/5 کم کم اعضای کمیسیونها به محل اصلی همایش رسیدند و پس از انعقاد جلسه به ریاست مهندس .... تک تک مخبرین کمیسیونها نتایج بررسیهای خود را به سمع و نظر اعضای همایش رساندند که با ذکر صلوات مورد تایید قرار گرفت .

در خاتمه مقرر گردید تا فرمانداری شهرستان نتایج بررسیهای مذکور را بعنوان برنامه درازمدت توسعه پایدار شهرستان مد نظر قرار داده و به شوراهای اداری و وفنی و عمرانی استان مرکزی ابلاغ نمایند .

باشد تا یافته های اولین همایش توسعه پایدار کمیجان که با حضور نخبگان آن شهرستان تهیه و تدوین گردیده است بعنوان برنامه بلند مدتی برای توسعه شهرستان مد نظر عزیزان و مسئولین محترم ادارات شهرستان و استان و متولیان امور باشد .

/ 0 نظر / 23 بازدید