آسمان آبی کمیجان با کارخانه سیمان

سیمان یکی از مصالح بسیار مهمی است که در بخش های مختلف عمرانی کاربرد فراوانی داشته و به همبن جهت از اهمیت اقتصادی زیادی برخوردار میباشد .

فرآیند تولید سیمان بنحوی است که در مراحل مختلف تولید آن اعم از استخراج ، انفجار ، بارگیری وحمل مواد معدنی و باراندازی ، انبار و آسیاب نمودن مواد اولیه ، تولید و انبارداری ، بارگیری و حمل محصولات کارخانه ، آلودگی های زیادی در محیط منتشر میگردد .

انتشار این آلودگیها موجب بروز خطرات و خسارتی میگردد که بعضاٌ محیط زندگی انسانها  ، گیاهان و جانوران را خطرساز مینماید .

برای جلوگیری از بروز این خطرات ، اقدامات و راههایی وجود دارد که مشتمل بر مواردی از قبیل : نصب فیلتر در مراحل مختلف تولید و انتشار گرد و غبارات , در معادن در انبارها در آسیابها و کوره های پخت و اختلاط و یا قرار دادن تجهیزات در محیط های بسته ، استفاده از پاشنده های آب  ، کف سازها و مواد شیمیایی جایگزین و الک ها هستند .

مهمترین نکته این است که آیا مدیران و صاحبان کارخانجات نیز مانند ما مردمی که در منطقه از هزاران سال پیش تاکنون زندگی کرده و نفس میکشیم ، میخواهند آسمان ما همچنان آبی باقی بماند یا خیر ؟

آگر آنان نیز مثل ما بیندیشند ، راههای متعددی برای آن وجود دارد و هم آنان این راهها را می شناسند و هم کارشناسان سازمان محیط زیست .

آلاینده های فیزیکی از قبیل گرد و غبارها و دود ها و آلاینده های شیمیایی مانند گازهای کربنیک و بی اکسید کربنیک ، گازهای سولفورو و نیترو میتوانند سلامتی انسانی و گیاهی و جانوری منطقه را دچار خطر نمایند .

لازم بذکر است که شاید برخی از عزیزان بیاد نداشته باشند ، ولی زمانی کمیجان یکی از نقاط و مراکز تولید سفال و کوزه گری بود که در هریک از کوچه ها و محلات یک یا دو کارگاه کوزه گری وجود داشت و موجب اشتغال زیادی بود ،‌اما پس از قدرت گرفتن بخشداری کمیجان و به بهانه رعایت اصول زیست محیطی و جلوگیری از آلودگی فضای مسکونی ، صاحبان کارگاهها را مجبور به تعطیلی و جابجایی کارگاهها به بیرون از شهر نمودند .

این تعطیلی و الزام به جابجایی کارگاهها موجب تعطیلی کامل بیش از 10 کارگاه شده و تنها 5 کارگاه به بیرون از شهر منتقل شدند که آنها نیز پس از چند سال از رونق افتاده و تعطیل شدند.

ذیلاٌ به پیامدهای مثبت و منفی ایجاد کارخانه سیمان اشاره نموده و راههای بهسازی شرایط کار و فعالیت را باهم بررسیمیکنیم :

تبعات مزایا و معایب :

 

ترافیک

سرویس های جمع آوری کارگران از روستاها و انتقال و ایاب و ذهاب کارگران و مهندسین و مدیران و همچنین کامیونها ، تریلی ها و ماشین های سنگین در حین احداث کارخانه و تریلی های حمل بار و مصالح از معادن به سمت کارخانه و حمل سیمان از کارخانه بسمت مناطق مصرف و توزیع موجب تحمیل ترافیک شدیدی بجاده های منطقه خواهد شد که ابعاد و شرایط موجود جاده های منطقه توان تحمل چنان بار شدیدی را نداشته و باید از هم اکنون مدیران راه و ترابری شهرستان و استان بفکر توسعه و بهبود شرایط جاده ها و معابر باشند . از طرفی راهنمایی و رانندگی شهرستان نیز فاقد سازمان اجرایی مناسب جهت پاسخگویی به آن ترافیک سنگین میباشد که لازمست از هم اکنون تمهیدات لازم اندیشیده شود .

اشتغال زایی

یک از نکات مثبت و مهم ایجاد کارخانه سیمان ، تقویت زمینه اشتغال مستقیم و ایجاد اشتغالی بالغ بر یکهزار نفر میگردد . طبیعتا این خاصیت موجب حفظ روستاها و جلوگیری از مهاجرت نیروی کار و تخلیه روستاها میگردد .

رشد توان حمل و نقل

بدلیل ضرورت حمل و نقل مواد و مصالح مصرفی و حمل تولیدات کارخانه تعداد زیادی از مردم که توان فعالیت در رشته حمل و نقل را دارند به سمت این بخش گرائییده و با تهیه مکامیون و تریلی در این بخش به فعالیت خواهند پرداخت .

انفجارات

واقعیت این است که منطقه کمیجان تاکنون هیچگونه صدای انفجار دینامیت و شلیک تفنگی را بگوش نشیده است و همیشه آرامش صوتی آن زبانزد بوده است ولی اکنون با ضرورت استخراج سنگ و مواد اولیه از معادن مربوطه کم کم باید گوش ها به صدای انفجارات و چشم ها به دود حاصل از آن آشنا گردد .

آلودگی صوتی

و به این ترتیب دیگر منطقه آرامش صوتی خود را از دست داده و مجبور است هر روز صبح با صدای آژیر معادن و انفجار از خواب برخاسته و آرامش کودکانش را در صدای وحشتبار انفجار گم کند .

آلودگی هوا و حرارتی

وقتی که توده ای از سنگ و خاک منفجر میشود ، حجم عظیمی از گرد و غبار و دوده به هوا برخاسته و در مسیر حرکت بادها قرار گرفته و در جهت باد حرکت میکند . هرگاه که سرعت حرکت باد کاهش یابد ، ذرات گرد و غبار در مسیر حرکت در اثر نیروی ثقل خویش بر زمین و یا روی اشیاء‌مختلف فرو می نشیند .

تنفس هوایی که به این گرد و غبار ها و ذرات معدنی آلوده باشند ممکن است ناراحتی های تنفسی و بیماری های ریوی را بدنبال داشته باشند .

آلودگی آبخوان

محل اجرای طرح کارخانه سیمان در منطقه راس مخروط افکنه ای قرار گرفته که از تغذیه این ناحیه تغذیه کننده تمامی منابع آبی پایین دست اعم از چاهها و قنوات و چاههای شرب شهر و روستا میباشد .

ورود هرگونه فاضلاب به این ناحیه که از مواد واریزه ای و آبرفت های دانه درشت تشکیل شده و شدیداٌ نفوذپذیر میباشد موجب آلودگی منابه آبی و آبخوان خواهد گردید .

در این رابطه باید طرح مشخصی برای دفع فاضلاب و تصفیه آن وجود داشته باشد .

بیماری های ریوی و تنفسی

مردم کمیجان خاطرات بدی از کارخانجات شیشه سازی داشته و تعداد زیادی از جوانان کمیجان ار نسل های قبلی بدلیل کار و اشتغال در کارخانجات شیشه سازی دچار بیماری های ریوی و تنفسی شده و جان باخته اند  . بیماری های ریوی و سنفسی به تمام محیط های کاری آلوده و محیط های زندگی مربوط است که دارای آلودگی های تنفسی و گرد و غبار باشد . کارخانه های گچ و سیمان نیز یکی از واحدهای تولید کننده گرد و غبارها هستند . در این رابطه نیز باید کارخانه طرح مشخصی ارائه داده و خاطر مردم منطقه را از هر نوع آلودگی آسوده نماید .

برای جلوگیری از خطرات ناشی از پخش ذرات معلق در هوا باید در خط تولید این کارخانه ، سیستم تصفیه هوا پیش بینی شود. مسؤولان ذیربط برای سلامتی ساکنان این شهرستان باید از هم اکنون نسبت به پیش بینی سیستم تصفیه هوا خط تولید کارخانه سیمان اقدام لازم را به عمل آورند و در این رابطه اطمینان لازم را به شورای شهرستان بدهند .حوادث صنعتی

هرکجا صنعت قدم میگذارد حوادث ناشی از کارهای صنعتی نیز بهمراه آن میاید , با توجه به ضعف توان جراحی منطقه بایستی در رابطه با تامین امکانات جراحی و پیوندهای اعضاء کوچک برای مقابله با حوادثی مانند قطع انگشت و پارگیهای صنعتی پیش بینی های لازم صورت گیرد .

مشکلات ناشی از انفجار

انفجار در معادن سنگ تغذیه کننده کارخانه نیز مشکلات و حوادث خاص خود را دارد و بایستی برای مقابله با خطرات آن آموزش های لازم داده شود .

مشکلات موج انفجار

موج انفجار اغلب میتواند بر روستاهای نزدیک و اماکن مسکونی اثرات مخربی بگذارد برای جلوگیری از این خطرات نیز باید کارخانه طرح مشخصی داشته باشد .

شکستن شیشه ها

در بسیاری از روستاهای نزدیک کارخانه سیمان آبیک شیشه های خانه ها در اثر موج انفجار شکسته شده و خطرات و خسارت هایی را ببار آورده است . بدیهی است که در این منطقه نباید اینگونه حوادث تکرار شود و باید از هم اکنون بفکر آن باشیم .

لرزش و ترک خوردگی دیوارها

در مواردی که در نزدیکی خانه ها , در معادن و یا زیر زمین و تونل ها انجاراتی صورت گرفته ، موج های حاصل از انفجار به دیوارهای ضعیف خانه هایی منتقل شده که صدها سالست مردم در آن زندگی میکنند و همین لرزش ها موجب ترک خوردن دیوارها و سقفها و ایجاد نگرانی در مردم و ساکنین شده است  . از هم اکنون مدیریت کارخانه و شوراهای روستایی باید به این امر توجه نمایند .

ذیلا نمونه ای عینی از وقایع پس از تاسیس کارخانه سیمان را جهت آگاهی اذهان عزیزان ارائه میکنم .

سیدعلی حسینی فرماندار ساوجبلاغ دراین باره گفت: کارخانه سیمان آبیک باید هرچه سریعتر نسبت به نصب فیلترهای جدید صافی هوا در خط تولید این کارخانه اقدام کند.


متأسفانه برخی از صاحبان واحدهای تولیدی وصنعتی در شهرستان ساوجبلاغ میلیاردها ریال برای راه اندازی این واحدها هزینه کرده اند اما در مقابل اقدامی برای دفع اصولی فاضلاب ومواد زائد واحدهای مذکور انجام نمی دهند.
حسن دمیرچی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ساوجبلاغ نیز با تأیید آلایندگی کارخانه سیمان آبیک گفت ؛ تاکنون چندین بار از مسؤولان این کارخانه خواسته شده تا نسبت به رفع آلایندگی آن اقدام کنند که در صورت توجه نکردن به اصول زیست محیطی ، بزودی برابر مقررات با این موضوع برخورد خواهد شد.


مدیرعامل کارخانه سیمان آبیک در پاسخ به این اعتراضات گفت ؛ نصب فیلترهای صافی هوا با حداقل آلودگی وکمتر از
۲۰۰میلی گرم دراین کارخانه به بیش از شش میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد. تاکنون اقدامات اولیه برای تأمین این اعتبار انجام شده که پیش بینی می شود در آینده نزدیک با خرید ونصب فیلترهای مناسب، مشکل آلایندگی کارخانه برطرف شود.
وی در خصوص آلودگی صوتی ناشی از انفجارات در معادن این کارخانه گفت: این انفجارها برابر با اصول استاندارد ویژه خود صورت می گیرد.


این مسؤول گفت: به دلیل رعایت نشدن اصول ایمنی در ساخت منازل در روستای «هیو» شهرستان ساوجبلاغ این خانه ها درمقابل انفجارها استحکام لازم را ندارند. وی در خصوص پرداخت خسارت به صاحبان منازل آسیب دیده در شهرستان ساوجبلاغ سخنی نگفت.


کارخانه سیمان آبیک با ظرفیت تولید سالانه
۱۹۵ هزارتن سیمان از سال ۱۳۵۴ در غرب شهرستان ساوجبلاغ فعالیت دارد.

کارخانه سیمان بجنورد در فاصله 23 کیلومتری غرب شیروان قرار دارد که آلودگیهای زیست محیطی آن در چندساله اخیر مورد اعتراض مردم، کشاورزان و باغداران منطقه بوده است.

 

 

/ 9 نظر / 50 بازدید
منابع مهندسی بین المللی جوش

میتوانید کلیه منابع، جزوه ها و کتاب های مربوط به جوشکاری، طراحی جوش، بازرسی جوش، تست جوش و مهندسی بین المللی جوش را به صورت کامل و یکجا در وبلاگ ما بیابید. در صورتی که به هر نحو در دوران تحصیل و یا اشتغال خود با جوشکاری و موارد مربوط به آن سروکار دارید و یا علاقه مندید که در مورد جوش بیشتر بدانید حتما به وبلاگ ما مراجعه نمایید.

محمود مرادی کمیجانی

پدر بزرگ من معمار بود و به استخدام عاصم السلطنا در آمد تا برای وی خانه بسازد ود ر کمیجان ازدواج کرد و دارای دو پسر بنام احمد و محمد شد بع از وفاتش همسرش در هماجا ازدواج و دارای یک پیر و یک دختر شد پدر من مرحوم احمد با دختری ازدواج کرد و در سال 1310 به تهران آمد و در تهران ساکن شد و اگر اطلاعی از فامیل و منسوبین من دارید مرا مطلع سازید که بسیار ممنون خواهم شد محمود مرادی کمیجانی

قاسم عیسی آباد بزچلویی

سلام خسته نباشید. میخواستم مطلیب رو به عرض شما برسونم اون هم اینکه جای تاسف داره که بدون اطلاع فقط جو رو خراب میکنید. در حال حاضر تکنولوژی کارخانه جات سیمان در ایران به حدی یشرفت کرده که حتی یک کارخانه سیمان به اندازه یک کامیون هم آلودگی وارد جو نمی کنه. من این مطلب رو از این جهت نوشتم که خودم مشاور کارخانه سیمان هستم برای اطمینان میتونید به سایت کارخانه سیمان فراز فیروزکوه مراجعه کنید با این کارهاتون فقط منطقه کمیجان رو تو بن بست اقتصادی و جغرافیایی خودش محبوس تر میکنید

مکسی

سلاشم خدمت اهالی کمیجان من یکی از دانشجویان دانشگاه شما از تهران هستم فقط میخاستم یه خسته نباشید عرض کنم فکر نمیکردم یه همچین بلاگی پیدا کنم از کمیجان

رضا

ريدم تو اين كميجان

داوود سلطانی ومسعود بیات از کمیجان

باعرض سلام وخسته نباشید ما ازوب سایت شما دیدن کردیم واقعا قشنگ بود اون کتابی که در باره کمیجان نوشته اید نوشته اید خیلی جالب بود ما دانشجوی رشته تاریخ دانشگاه اراک هستیم امیداوریم در کمیجان همدیگر را ببینیم ودر باره تاریخ کمیجان ،و گرداور یک کتاب درباهم دیگر صحبت کنیم ودراینج جادارد از زحمات شما وبرادر تان آقای قاسم جاوید راد تشکر کنیم . ما می توانیم در وب سایت شما همکاری کنیم ....؟ به امید دیدار در کمیجان

بش

گه خوردی چقدر از قابضی ها ژول گرفتی

يه دوست

خيانتي كه به خاطر كارخانه سيماني كه قرار بود در كميجان افتتاح بشه و به ضرر بعضي ها بود به كميجان شد در دوران تاريخ كميجان به كميجان نشده مگه كارخانه سيمان در مثلا درود در هگمتان در ورامين در تهران تو 5 كيلومتري شهر نيست عواقبشو حالا مي بينيم اگر اين كارخانه بود چه بسا به جاي اينكه خنجين از اينجا كنده بشه احتمال اين هم بود كه فرمهين هم رو كميجان بياد

سید احمد حسینی کمیجانی

باسلام واحترام ازموضوعات ومطالب شما بهره مند شدم وخیلی خوشحالم عزیزانی همانند شما زحمت جمع آوری آثار یادمان و فرهنگ وآداب کمیجان را متقبل شده اند بنده هم ازشهر مقدس قم بشما خسته نباشید عزض میکنم وتلاش خواهم کرد من بعدمطالبی تهیه وخدمتتان ارسال کنم منتظر پاسخ جنابعالی هستم.